6 kroków do bycia idealnym rodzicem zastępczym

Wszyscy rodzice mają od czasu do czasu trudności w wychowywaniu dzieci. Ale dla rodzica zastępczego, mogą one być większe. Związane jest to z mogącymi powstać konfliktami o pozycję w rodzinie, niezależnie od tego, czy chodzi o relację z dziećmi, z partnerem, czy z jego byłym małżonkiem.
O ważnych kwestiach podczas budowania relacji z przybranym dzieckiem możecie przeczytać tutaj. To co Ty sam możesz zrobić i nad czym możesz pracować opisaliśmy poniżej:

  1. Zaspokajaj potrzeby dziecka, a nie jego zachcianki. Dzieci potrzebują przede wszystkim miłości, bezpieczeństwa i jasnych zasad. Kupowanie im zabawek lub smakołyków, zwłaszcza jeśli nie są nagrodą/docenieniem za dobre oceny lub zachowanie, może prowadzić do sytuacji, w której czujesz, że kupujesz miłość prezentami. Podobnie, jeśli czujesz się winny ponieważ traktujesz swoje biologiczne dzieci inaczej niż pasierbów, nie kupuj tym drugim prezentów, aby to wynagrodzić. Zrób co możesz, aby nauczyć się jak traktować wszystkie dzieci równo.
  2. Ustalenie zasad w domu jest bardzo ważne. Utrzymuj zasady tak spójne, jak to tylko możliwe dla wszystkich dzieci, bez względu na to, czy są to Twoje dzieci z poprzedniego związku, dzieci Twojego partnera z poprzedniego związku lub wasze wspólne dzieci. Młodsze dzieci i nastolatkowie powinny mieć określone różne zasady, ale powinny one być konsekwentnie stosowane przez cały czas. Ułatwia to dzieciom dostosowanie się do zmian, takich jak przeprowadzka do nowego domu lub powitanie w rodzinie nowego dziecka. Pomaga też im poczuć, że wszystkie dzieci w domu są traktowane jednakowo. Jeśli dzieci mają do czynienia z dwoma różnymi zestawami reguł w każdym domu, to mogą zacząć to wykorzystywać, aby uzyskiwać krótkoterminowe korzyści, ale będzie to niestety prowadziło do długoterminowych problemów.
    Pomocnym jest także “powtarzanie” nagród i kar w obu domach. Kiedy dzieci robią dobry uczynek i zdobywają pochwały lub przywileje w jednym domu, powinny otrzymać podobne pochwały lub nagrody, gdy wrócą do innego gospodarstwa domowego. To samo dotyczy kar, np. takiej jak utrata czasu elektronicznego na złamanie zasady obowiązującej w domu. Może to pomóc dzieciom w odczuciu, że obie rodziny mają spójne wartości i sposób wychowania, a jeden rodzic lub gospodarstwo domowe nie może być lepszy niż drugi.
  3. Twórz nowe rodzinne tradycje. Znajdź zajęcia/hobby, którymi możesz się zajmować ze swoimi przybranymi dziećmi. Nowymi tradycjami rodzinnymi mogą być np. noce gier planszowych, wspólna jazda na rowerze, gotowanie, zajmowanie się rękodziełem itp. Kluczem jest wspólna zabawa, a nie próba zdobycia ich miłości – dzieci są inteligentne i szybko zorientują się, jeśli będziesz próbować budować relację na siłę.
  4. Szanuj wszystkich rodziców. Jeśli ty i twój partner dzielicie się opieką z drugim biologicznym rodzicem, starajcie się być uprzejmi i grzeczni w interakcjach ze sobą (bez względu na to, jak ciężkie to może być!). Nigdy nie mów przy dzieciach negatywnych rzeczy o drugim rodzicu. Często jest to zgubne, bo dzieci w takich sytuacjach denerwują się na rodzica, który wygłasza takie uwagi. Żadne dziecko nie lubi słyszeć krytyki swoich rodziców, nawet jeśli samo skarży się na nich.
  5. Nie używaj dzieci jako posłańców lub pośredników. Staraj się nie pytać dzieci o to, co dzieje się w innym domu – będą odczuwać niezadowolenie, kiedy poczują, że są proszone o “szpiegowanie” drugiego rodzica. Tam, gdzie to możliwe, komunikuj się bezpośrednio z drugim rodzicem np. w sprawach takich jak planowanie wyjazdów, odwiedzanie, problemy zdrowotne lub problemy ze szkołą.
  6. Porozmawiaj ze swoim obecnym partnerem lub współmałżonkiem. Komunikacja między Tobą a Twoim partnerem jest kluczowa, abyście mogli wspólnie podejmować decyzje dotyczące Waszego rodzicielstwa. Jest to szczególnie ważne, jeśli każdy z was ma inne pojęcia dotyczące wychowania i dyscypliny. Jeśli dopiero zaczynasz wchodzić w rolę rodzica zastępczego, zapytaj partnera, jaki byłby najlepszy sposób na poznanie dzieci. Zastanówcie się jakie zainteresowania mają Wasze dzieci, co lubią robić i nie bójcie się ich pytać o to jak chcieliby spędzać razem wolny czas.

Niezależnie od tego, jak powstała twoja nowa rodzina, bardzo prawdopodobnym jest, że na jej drodze do spójnego funkcjonowania pojawią się pewne wyzwania. Ale nawet jeśli ta droga zaczyna się trochę kamieniście, zawsze może się ona poprawić, gdy tylko Ty i nowi członkowie Twojej rodziny poznajcie się lepiej i zachcecie wspólnie nad tym popracować.

źródło: https://kidshealth.org/en/parents/stepparent.html?WT.ac=ctg