Jak sprawić, aby dom był bezpiecznym miejscem dla mojego dziecka?

Czy myśleliście o tym, żeby spojrzeć na swoje mieszkanie z perspektywy podłogi?

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, spróbujcie. Dzieci w ten właśnie sposób odkrywają swoje codzienne otoczenie, dlatego ważne jest, aby widzieć rzeczy tak one, aby upewnić się, że dom jest bezpieczny. U małych dzieci istnieje największe ryzyko odniesienia obrażeń w domu, ponieważ tam spędzają większość czasu. Należy więc zainstalować odpowiednie “zabezpieczenia” aby móc czuć się spokojnym o zdrowie i życie swojego malucha. Oto kilka prostych sposobów, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w domu.

Wypadki, które mogą się zdarzyć w domu.

Częstą przyczyną zgonów w wyniku wypadku w domu są: ogień i oparzenia, uduszenie, utonięcie, upadki i zatrucia. Większość wypadków w gospodarstwach domowych ma miejsce na obszarach:
woda: w łazience, kuchni, w wannie
ciepło lub płomienie: w kuchni
substancje toksyczne: pod zlewem kuchennym, w apteczce (w miejscu, gdzie przechowujemy leki), w garażu lub szopie ogrodowej
upadek: na schodach, na śliskich podłogach, z okien na wysokości lub przy przewróceniu się mebli
ryzyko uduszenia/udławienia: nieodpowiednio przygotowane łóżeczko do snu, żywność, która stwarza ryzyko zadławienia, baterie, guziki oraz przedmioty w domu i poza domem, które mogłyby doprowadzić do udławienia

Możesz odpowiednio zabezpieczyć wspomniane powyżej miejsca i wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje, ale pomimo tego kluczowym jest obserwowanie małych dzieci przez cały czas. Nawet jeśli Twój dom jest zabezpieczony, to dzieciom wystarczy dosłownie chwila, żeby dotknąć do gorącej kuchenki lub włożyć niebezpieczną rzecz do buzi. Uwaga i czujność rodzica jest najlepszą ochroną każdego dziecka.

Niestety różne wypadki się zdarzają, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli spodziewasz się dziecka lub masz dzieci, dobrze jest:

– nauczyć się jak poprawnie wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową i chwyt Heimlicha

– w pobliżu telefonu stacjonarnego, lub w wybranym, łatwo dostępnym miejscu mieć zapisane numery (na potrzeby swoje i innych opiekunów, np. dziadków):

  • pogotowia 911
  • numer swojego lekarza
  • numery telefonów komórkowych rodziców i numery do pracy
  • numer sąsiada lub bliskiego krewnego (jeśli potrzebujesz kogoś, kto zostanie z pozostałymi dziećmi w razie konieczności jechania z jednym do lekarza/na pogotowie)

– przygotować zestaw pierwszej pomocy

– zainstalować czujniki dymu i detektory tlenku węgla, oraz regularnie wymieniać w nich baterie.

Poniżej przedstawiamy szeroką listę odpowiednich zachowań i czynności jakie należy wykonać, aby sprawić, że nasz dom stanie się bardziej bezpieczny dla małego dziecka.

Zapobieganie obrażeniom wynikającym z upadku

Zapobieganie skaleczeniom ostrym przedmiotem
Zapobieganie oparzeniom, wstrząsom i pożarom
Zapobieganie uduszeniom i zaklinowaniom
Zapobieganie zadławieniom
Zapobieganie zatruciom
Zapobieganie utonięciu

źródło: https://kidshealth.org