Belgijscy naukowcy wskazują najskuteczniejszy sposób na to, żeby dzieci polubiły warzywa

Psychologowie z Uniwersytetu w Gandawie (Belgia) przeprowadzili eksperyment na temat tego jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw. Wyniki ich badania zostały opublikowane w magazynie Food Quality and Preference. W eksperymencie tym wzięło udział 154 pięcioletnich przedszkolaków. Na początku dzieciom po kolei proponowano dziesięć różnych warzyw, aby znaleźć „zwycięzcę”, czyli warzywo, które wywołuje u dzieci największą niechęć. Z dużą przewagą nad kabaczkiem, brukselką, burakiem, szpinakiem, kalafiorem, koprem włoskim, porem i zielonym groszkiem wygrała cykoria. Na tym warzywie oparto całe dalsze badanie.

Mianowicie, przed każdym z dzieci postawiono miskę z sałatką z liści cykorii. Dzieci były podzielone na 3 grupy: dzieciom w pierwszej grupie po prostu powiedziano aby zjadły tyle sałatki, ile zechcą, drugiej grupie obiecano naklejki za zjedzenie sałatki i jeśli uzbierają wystarczającą ilość naklejek będą mogły wygrać sobie zabawkę, trzecią grupę natomiast namawiano, proszono i powtarzano aby spróbowali tego dania, bo jest bardzo zdrowe. Miska z sałatką stała przed dziećmi przez 8 minut, po czym dziecko oceniało smak dania poprzez podniesienie kartonika z ikonką uśmiechniętej buźki (jeśli danie było smaczne), neutralnej (takie sobie) i smutnej (niesmaczne).

Eksperyment trwał przez miesiąc, sałatkę podawano dzieciom dwa razy w tygodniu. Po tym okresie 81% dzieci z pierwszej grupy, którym po prostu podano miskę z sałatką, zaczęło jeść cykorię i nawet ją polubiło. W drugiej grupie, gdzie użyto przekupstwa i nagrody 68% dzieci polubiło to warzywo, a w trzeciej grupie – 75%.

„Wszyscy rodzice wiedzą, jak trudno jest namówić dziecko aby zjadło warzywa, nawet w zamian za nagrody i słodkości. Wyniki naszego eksperymentu dowodzą, że najlepszym sposobem aby sprawić, że dzieci polubią warzywa jest po prostu w kółko je im podawać” – piszą autorzy badania.

źródło