Niech bobas sam wybierze, czyli o metodzie karmienia BLW

Co to jest BLW?

BLW (ang. baby-led weaning, Bobas Lubi Wybór) jest alternatywną metodą rozszerzania diety dziecka po ukończeniu przez niego 6 miesiąca życia. Zyskuje ona obecnie coraz większą popularność wśród rodziców. Głównym założeniem tej metody jest wprowadzanie nowych pokarmów do diety niemowlaka, innych niż mleko mamy, z pominięciem podawania posiłków o konsystencji papkowatej. To nowatorskie podejście do urozmaicania diety rozwijającego się dziecka pomija etap karmienia niemowląt łyżeczką przez rodziców. Już od pierwszych posiłków dziecko jest przyzwyczajane do samodzielnego jedzenia, poprzez udostępnianie w zasięgu jego wzroku i rąk różnego rodzaju produktów żywnościowych. Ważne jest, aby umożliwić dziecku samodzielny wybór spożywanej potrawy oraz aby mogło ono obejrzeć, powąchać oraz dotknąć pokarm. Kluczowe jest także spożywanie posiłków przez dzieci w obecności rodziców i w dużej mierze jedzenie tych samych produktów, które pojawiają się na rodzinnym stole.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty są odpowiednie do samodzielnego spożywania ich przez niemowlę. Rodzice powinni zwracać uwagę, aby podawać dzieciom produkty o miękkiej konsystencji oraz unikać podawania tych twardych, ciężkich do pogryzienia. Niektóre produkty, takie jak orzechy czy surowe jabłko powinny być podawane dzieciom dopiero w późniejszym okresie życia. Pierwszymi i najpowszechniejszymi produktami uzupełniającymi w metodzie BLW są zazwyczaj warzywa przyrządzone na parze lub ugotowane (brokuły, marchew, dynia, ziemniaki) oraz owoce (banany, awokado).

Kiedy zacząć wprowadzać BLW?

Większość badań naukowych sugeruje, że BLW powinno być wprowadzone mniej więcej w 6 miesiącu życia dziecka, kiedy jego rozwój motoryczny pozwala na samodzielne siedzenie bez niczyjej pomocy, trzymanie i nabieranie jedzenia do ręki oraz wkładanie je do buzi. Ważne jest także, aby niemowlę miało rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową, która umożliwia mu odpowiednie skupienie się na jedzeniu. Rozwinięte umiejętności motoryczne są także kluczowe ze względu na bezpieczeństwo spożywania posiłków przez dziecko, bez pomocy rodziców. Ponadto, zgodnie ze stanowiskiem polskiej grupy ekspertów na temat karmienia piersią zaleca się, aby trwało ono przynajmniej przez 6 miesięcy.

Korzyści ze stosowania metody BLW?

Jak wskazują publikacje naukowe, metoda BLW może mieć szereg korzyści dla niemowląt. Dzieci, u których stosowane jest BLW są dłużej karmione piersią, w porównaniu do dzieci, u których rozszerzanie diety odbywa się w konwencjonalny sposób. Wynika to z faktu, iż dziecko może samo chwytać i wkładać jedzenie do buzi najwcześniej w 6 miesiącu życia. Natomiast dzieci karmione przez rodziców łyżeczką mogą próbować pierwsze warzywa i owoce już po skończeniu 4 miesiąca życia. Ponadto, matki, które stosują BLW, częściej podają swoim dzieciom świeże, domowe jedzenie jako pokarmy uzupełniające, po skończeniu przez nie 6 miesiąca życia.  Dzieci karmione BLW spędzają więcej czasu ze swoją rodziną w czasie posiłku. Może to mieć pozytywny wpływ na kształtowanie ich prawidłowych nawyków żywieniowych w późniejszym życiu. Obserwuje się także, że matki stosujące metodę BLW odczuwają mniejszą obawę na temat rozszerzania diety swoich dzieci oraz zjadanych przez nie ilości jedzenia, w porównaniu do matek rozszerzających dietę w sposób konwencjonalny.

Podsumowując, metoda BLW jest ciekawą alternatywą dla konwencjonalnego rozszerzania diety dziecka po 6 miesiącu życia. Może ona wykazywać wiele pozytywnych następstw dla dzieci. Jednak ze względów bezpieczeństwa, wymagana jest obecność rodzica w czasie samodzielnego jedzenia dziecka.

 

 

 

Spis piśmiennictwa:

  1. Brown A., Lee M., A descriptive study investigating the use and nature of baby-led weaning in a UK sample of mothers, 2011, Maternal and Child Nutrition
  2. Cameron S.L., Heath A.L.M., Taylor R.W., How Feasible Is Baby-Led Weaning as an Approach to Infant Feeding? A Review of the Evidence, 2012, Nutrients
  3. Judy A.B., Baby led-weaning, 2016, The Amercian Journal of Maternal Children Nursing
  4. Szajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2016, Standardy Medyczne