Poród w wodzie może być niebezpieczny dla dziecka

Woda, zwłaszcza ciepła, jest idealnym środowiskiem do rozmnażania się bakterii, które w najtragiczniejszym przypadku mogą nawet zabić noworodka.

Studium przypadku

O jednym, tego typu ciężkim zachorowaniu napisali kanadyjscy lekarze w swojej publikacji w magazynie naukowym CMAJ. Nowonarodzona dziewczynka, przez 8 dni od porodu była hospitalizowana na oddziale intensywnej terapii. U donoszonego i całkowicie zdrowego przy porodzie dziecka nastąpiło zapalenie wszystkich organów wewnętrznych z powodu sepsy – ostrej immunologicznej reakcji na patogenną bakterie legionellę, znalezioną we krwi noworodka.

Okazało się, że poród miał miejsce w domu, w wannie, która była napełniona ciepłą wodą 3 dni przed pojawieniem się dziecka na świecie. Ciepła woda  jest idealnym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów, m.in. tak niebezpiecznych jak ten wywołujący legionellozę. Legionella szczególnie dobrze czuje się przy temperaturze wody od 20 do 42 stopni Celsjusza.

Noworodek spędził 5 dni podłączony do aparatury umożliwiającej mu oddychanie. Jego  życie uratowało tylko to, że diagnoza była postawiona stosunkowo szybko i bezzwłocznie rozpoczęto odpowiednio dobraną antybiotykoterapie. Jednak szanse przeżycia u dziecka były bardzo, bardzo niewielkie, zaznaczyła w wywiadzie dla The Daily Mail współautorka publikacji dr. Michelle Barton.

Poród w wodzie – podsumowanie

Ten przypadek jest kolejnym dowodem na to, że poród w środowisku wodnym, który zdobywa ostatnio dużą popularność może powodować poważne skutki dla zdrowia dziecka. Jest to szczególnie istotne, gdyż obecnie ten rodzaj porodu jest często polecany jako najbardziej naturalny i bezpieczny sposób rodzenia.

Ryzyko ciężkiego zachorowania można zmniejszyć, jeśli napełni się przeznaczoną do porodu wannę bezpośrednio przed porodem. Koniecznie jednak należy mieć na uwadze, że system immunologiczny noworodka jest jeszcze bardzo słaby i nie jest w stanie zwalczyć poważnych infekcji, które mogą być wywołane przez mikroorganizmy znajdujące się nawet w świeżej wodzie – wyjaśniła Barton.

Poród w wodzie rzeczywiście jest łatwiejszy niż zwykły – jest mniej bolesny, rzadziej potrzebne jest znieczulenie, pełne rozwarcie szyjki macicy następuje szybciej. Jednak przy porodzie w wodzie, zdarzają się, co prawda rzadkie ale niestety ciężkie w skutkach powikłania. Wszelkie możliwe zalety nie przewyższają potencjalnych ryzyk i dlatego kobietom nie zaleca się rodzić w wodzie – podkreśla dr Joseph Bax, prezes Amerykańskiego Komitetu Położników i Ginekologów. „Rodzić należy na ziemi, a nie w wodzie” – uważa Bax.

Zgadza się z tym i drugi ekspert, Alastair Sutcliffe z Instytutu Zdrowia Dziecka. „Dzieci nie są delfinami, które rodzą się pod wodą, ludzie to naziemne ssaki, a nie wodne” – podkreślił Sutcliffe.