Rozwijające zabawy i zabawki dla noworodka

W osobnym wpisie przedstawiliśmy propozycje zabaw i zabawek dla starszych dzieci: Zabawy i zabawki dla dziecka w wieku 1-2 lata. Tutaj przedstawiamy analogiczny wpis, ale dotyczący nowo narodzonych bobasów.

Jak noworodek się uczy?

Zabawa to główny sposób, w jaki niemowlęta uczą się dosłownie wszystkiego: jak się poruszać, Jak się komunikować, jak poznawać otoczenie itd. W pierwszym miesiącu życia dziecko będzie uczyć się najwięcej poprzez zabawy i interakcję z matką.

Pierwszą rzeczą, której dziecko się nauczy, jest łączenie wrażenia dotyku, dźwięku głosu i widoku twarzy matki z zaspokojeniem potrzeb związanych z komfortem i posiłkiem. Możesz zachęcać noworodka do nauki poprzez stymulowanie jego zmysłów w przyjemny dla niego sposób – uśmiechając się, mówiąc miłym tonem i zapewniając mu fizyczną bliskość i dotyk.

Nawet noworodki są bowiem gotowe do nauki otaczającego je świata. Noworodek uwielbia patrzeć na twarze, zwłaszcza na twarz mamy. Już od pierwszych chwil życia noworodki rozpoznają głos matki. Reagują na ten głos (lub inne interesujące dźwięki), zwróceniem uwagi i zwiększonym skupieniem na źródle dźwięku. Dziecko może zainteresować się skąd dochodzi dźwięk i w związku z tym czasem może rozejrzeć się wokół lub obrócić główkę.

Jeśli uśmiechasz się i rozmawiasz łagodnie z dzieckiem, twoja twarz i dźwięk twojego głosu staną się rozpoznawalnym źródłem spokoju i pocieszenia, a twój maluch nauczy się kojarzyć cię z otrzymywaniem pożywienia, ciepłem i kojącym dotykiem.

Odruch ssania

Dzieci rodzą się z odruchami czyli z zaprogramowanymi reakcjami na określone bodźce, takie jak np. dotyk. Odruchy te pomagały i nadal pomagają zapewnić gatunkowi przetrwanie. Zapewniają one również możliwość kontaktu dziecka ze światem. Na przykład odruch ssania wywoływany jest przez delikatne głaskanie policzka noworodka. Reakcją noworodka jest obrócenie główki i ust gotowych do jedzenia w tę stronę, z której poczuło taki dotyk.

Przed ukończeniem przez noworodka 3-go tygodnia życia, będzie on już zwracać się w stronę piersi lub butelki nie tylko z powodu istniejącego odruchu, ale również dlatego, że nauczy się, że jest to źródło pożywienia.

Kiedy noworodek jest gotowy i chętny do zabawy/nauki?

W pierwszym miesiącu życia twój noworodek spędza większość czasu śpiąc. Przez następne kilka tygodni lub miesięcy Twoje dziecko będzie się rozwijać i będzie aktywne przez coraz dłuższy czas.

Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy dziecko jest aktywne i gotowe do nauki i zabawy, a kiedy dziecko ma już dość zabawy i powinno się uspokoić:
• Dziecko, które czuwa i jest spokojne (ale nie senne), będzie w stanie skupić swoją uwagę, czyli będzie ono reagować na otoczenie i interesować się nim.
• Dziecko, które czuwa, ale zachowuje się zbyt aktywnie (wije się, trzepoce rękoma lub kopie nogami) lub marudzi nie będzie w stanie właściwie reagować na bodźce. Dziecko może zacząć się denerwować lub płakać, gdy spróbujesz zwrócić na siebie jego uwagę. Są to oznaki, że dziecko może być nadmiernie pobudzone.

W kolejnych tygodniach życia dziecka rodzice często uczą się rozpoznawać, kiedy dziecko jest gotowe do nauki a kiedy jest przestymulowane.

Zachęcanie noworodka do nauki

W ciągu pierwszych kilku tygodni możesz wprowadzić proste, dostosowane do wieku zabawki, które będą stymulować zmysł wzroku, słuchu i dotyku:
• grzechotki
• zabawki o różnej, wyraźnej fakturze
• zabawki muzyczne
• bezpieczne „lusterka”

Wypróbuj zabawki z kontrastującymi kolorami i wzorami. Silne kontrasty (takie jak czerwony, biały i czarny) i symetryczne kształty stymulują rozwijający się wzrok noworodka.
Oto kilka kolejnych pomysłów na zachęcanie noworodka do nauki i zabawy:
• Włącz kojącą muzykę i trzymając dziecko delikatnie kołysz się w rytm muzyki.
• Wybierz kojącą piosenkę lub kołysankę i delikatnie śpiewaj ją dziecku. Znajomość melodii i jej słów będzie miała kojący wpływ na noworodka, szczególnie w trudnym dla niego czasie np., podczas kolek, czy trudności z zaśnięciem.
• Uśmiechaj się, wystawiaj język i wyrażaj inne uczucia, aby twoje dziecko mogło się uczyć je rozpoznawać i naśladować.
• Użyj ulubionej zabawki swojego noworodka, aby skupiło się na niej i podążało za nią wzrokiem, lub też potrząśnij grzechotką, aby dziecko mogło szukać źródła dźwięku.
• Pozwól dziecku spędzać trochę czasu na brzuszku, aby wzmocnić szyję i ramiona. Zawsze pilnuj swojego dziecka podczas leżenia na brzuszku i bądź gotowa, aby mu pomóc, jeśli zmęczy się zdenerwuje w tej pozycji. Nigdy nie należy pozwolić noworodkowi spać na brzuchu – dzieci powinny spać na plecach, aby zmniejszyć ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt).
• Mów do dziecka.

żródło: https://kidshealth.org/