Zapobieganie oparzeniom, wstrząsom i pożarom

Wskazówki ogólne:

– Upewnij się, że masz czujnik dymu na każdym poziomie Twojego domu i w każdej sypialni. Testuj czujniki dymu co pewien czas i pamiętaj, aby wymienić baterie.
– Zainstaluj gaśnicę w kuchni i wiedz, jak jej używać.
– Trzymaj zapałki, zapalniczki i chemikalia z dala od dzieci.
– Umieść osłony zabezpieczające na wszystkich gniazdkach elektrycznych.
– Pozbądź się sprzętu i urządzeń ze starymi lub postrzępionymi przewodami i przedłużaczami, które wyglądają na uszkodzone.
– Zwiąż nadmiar sznura z lamp lub innego sprzętu elektrycznego.
– Ustaw telewizor i sprzęt stereo na ścianach tak, aby małe ręce nie miały dostępu do tylnych powierzchni lub kabli. Najlepiej zabezpieczyć telewizory, mocując je do ściany.
– Upewnij się, że wszystkie przewody do oświetlenia sezonowego, na przykład lampki choinkowe, są odpowiednio zaizolowane (na przykład upewnij się, że nie mają odsłoniętych lub uszkodzonych przewodów). Zwiąż nadmiar sznura i odłącz światła od źródła prądu, gdy nie są używane.
– Często sprawdzaj zabawki elektroniczne pod kątem oznak zużycia; jakikolwiek przedmiot, który iskrzy, nagrzewa się lub pachnie nietypowo, musi zostać natychmiast naprawiony lub wyrzucony.
– Nie przeprowadzaj przewodów elektrycznych pod dywanami lub dywanikami.

– Zainstaluj ekrany ochronne wokół kominka. Naucz dzieci, aby nigdy nie wkładały niczego do kominka, bez względu na to czy jest on akurat używany, czy nie.

Sypialnia

– Upewnij się, że żadne lampki nocne nie dotykają tkanin, takich jak narzuty lub zasłony.
– Grzejniki elektryczne powinny znajdować się z daleka od łóżek, zasłon lub jakichkolwiek przedmiotów łatwopalnych.

Łazienka

– Ustaw temperaturę ciepłej wody na maksymalnie 49 °C – dziecko może sparzyć się gdy będzie lała się na nie woda o temperaturze 60 °C przez zaledwie 5 sekund. Jeśli nie jesteś w stanie ustawić temperatury wody (jeśli np. mieszkasz w mieszkaniu), zainstaluj urządzenie zapobiegające oparzeniom, które jest stosunkowo niedrogie i łatwe do zainstalowania przez ciebie lub hydraulika.
– Zawsze sprawdzaj temperaturę wody do kąpieli łokciem lub nadgarstkiem, zanim włożysz dziecko do wody.
– W wannie odsuń dzieci od kranów, aby były mniej narażone na przypadkowe odkręcenie gorącej wody.
– Upewnij się, że starsze dzieci są szczególnie ostrożne podczas korzystania z żelazek lub lokówek. Odłącz te przedmioty po użyciu i przechowuj je poza zasięgiem małych dzieci.

Kuchnia

– Nie pij gorących napojów lub zupy z dzieckiem siedzącym na kolanach lub nie noś gorących płynów lub naczyń w pobliżu dzieci.
– Jeśli musisz poruszać się z gorącym płynem w kuchni (np. z garnkiem zupy lub filiżanką kawy), upewnij się, że wiesz, gdzie są dzieci i że nie potkniesz się o nie.
– Podczas gotowania nie trzymaj na ręku dziecka.
– Przekręć uchwyty rondli i patelni w kierunku tylnej części kuchenki za każdym razem, gdy gotujesz.
– Jeśli musisz podgrzać np. mleko dla dziecka w kuchence mikrofalowej, koniecznie wymieszaj je przed podaniem dziecku. Płyn może się nierównomiernie podgrzać, powodując powstawanie kieszeni gorącego mleka, który może oparzyć usta dziecka.
– Gorące napoje i produkty spożywcze należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
– Unikaj używania obrusów lub dużych podkładek. Małe dziecko może ściągnąć je i przewrócić gorący napój lub talerz z jedzeniem.
– Odłącz od prądu wszystkie urządzenia kuchenne, gdy nie są używane, i trzymaj kable poza zasięgiem dzieci.
– Upewnij się, że używasz blokad drzwiczek na szafkach zawierających środki czyszczące.

– Zawsze przechowuj produkty czyszczące w oryginalnych pojemnikach, nigdy w butelkach po mleku lub innych artykułach spożywczych.

Podwórko

– Używaj ostrożnie wyposażenia placu zabaw. Jeśli na dworze jest bardzo gorąco, sprawdź, czy elementy placu zabaw nie są zbyt nagrzane.
– Nie stawiaj fotelika lub wózka dziecięcego na gorącym słońcu, gdy nie jest on używany. Jeśli musisz postawić fotelik lub wózek na słońcu, przykryj go kocykiem lub pieluszką.
– Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej, gdy wychodzisz na zewnątrz. Użyj produktu z odpowiednim filtrem. Zastosuj krem przeciwsłoneczny 20-30 minut przed wyjściem i ponownie aplikuj co 2 godziny lub częściej, jeśli dziecko będzie przebywać w wodzie.
– Dzieci poniżej 6 miesięcy nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Zobacz jak zapobiegać innym wypadkom:

Zapobieganie obrażeniom wynikającym z upadku

Zapobieganie skaleczeniom ostrym przedmiotem
Zapobieganie uduszeniom i zaklinowaniom
Zapobieganie zadławieniom
Zapobieganie zatruciom
Zapobieganie utonięciu

źródło: https://kidshealth.org