Zapobieganie zatruciom

Leki

– Przechowuj wszystkie leki – na receptę i bez recepty – poza wzrokiem i poza zasięgiem dzieci, najlepiej w zamkniętej szafce.

– Nawet rzeczy, które wydają się nieszkodliwe, takie jak płyn do płukania ust, mogą być wyjątkowo niebezpieczne, jeśli zostaną spożyte w dużych ilościach przez dzieci. Tylko dlatego, że szafki są wysoko, nie oznacza, że dzieci nie mogą dostać się do tego, co w nich jest – mogą wspiąć się (za pomocą toalety, -zlewów i blatów), aby dosięgnąć do przedmiotów w apteczce.

– Upewnij się, że torebki i torby – Twoje i Twoich ewentualnych gości – które mogą zawierać trujące przedmioty (takie jak lekarstwa), są przez cały czas niedostępne dla dzieci.
– Zawsze przechowuj tabletki i syropy w oryginalnych pojemnikach.
– Staraj się rejestrować ile tabletek pozostało w pojemnikach na receptę.
– Uważaj na wszystkie leki w twoim domu (i u krewnych, jeśli twoje dzieci spędzają tam dużo czasu).
– Nie należy polegać na opakowaniu w celu ochrony swoich dzieci – to, że np. pojemnik z tabletkami ma bezpieczną zakrętkę, którą należy najpierw przycisnąć zanim będzie można ją odkręcić nie oznacza, że możemy taki pojemnik dać dziecku do zabawy jako, np. grzechotkę.
– Nigdy nie należy przygotowywać ani podawać lekarstwa dziecku w ciemności: Możesz przez przypadek podać niewłaściwą ilość leku lub nawet niewłaściwe lekarstwo.
– Nigdy nie zostawiaj butelek witaminowych, butelek aspiryny lub innych lekarstw na stołach kuchennych, blatach, stolikach nocnych lub blatach komód.
– Nigdy nie mów dziecku, że lekarstwo smakuje jak cukierek.
– Wszystkie leki – nawet te przeznaczone dla dzieci – mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną przypadkowo wzięte przez innych, nawet w niewielkich ilościach. Jeśli twoje starsze dziecko lub nastolatek zarządza własnymi lekami, upewnij się, że znają i przestrzegają zasad dotyczących bezpiecznego przechowywania leku. I zawsze nadzoruj ich i upewnij się, że biorą odpowiednie dawki.

Produkty czyszczące i inne chemikalia do użytku domowego

– Nigdy nie wkładaj środków czyszczących do starych butelek po napojach lub pojemników, które były kiedyś używane do jedzenia.
– Nigdy nie kładź proszków lub trutki na szczury, myszy czy owady na podłodze domu.

– Nie używaj sprayów na owady na powierzchni mebli i materacy.
– Przechowuj środki do czyszczenia w zamkniętej szafce.

– Kapsułki ze środkiem do prania są bardziej niebezpieczne niż inne typy detergentów. Jeśli masz dzieci w wieku poniżej 6 lat, zastanów się nad użyciem tradycyjnego detergentu zamiast kapsułek.
– Przechowuj domowe środki czyszczące i aerozole w wysokiej szafce z dala od zasięgu dzieci.
– Nie trzymaj żadnych środków czyszczących – w tym proszku do zmywania, płynu lub kapsułek – pod zlewem lub w otwartej szafce.
– Użyj blokad na drzwiczki we wszystkich szafach zawierających substancje niebezpieczne.
– Przechowuj niebezpieczne produkty motoryzacyjne i ogrodnicze w bezpiecznym miejscu (najlepiej w garażu, jeśli go posiadasz).
– Kiedy czyścisz lub używasz chemii gospodarczej, nigdy nie zostawiaj butelek lub wiader bez nadzoru, jeśli w pobliżu obecne jest małe dziecko.

Alkohol

– Nie zostawiaj napojów alkoholowych w miejscach, gdzie dzieci mogą do nich dotrzeć. Zachowaj szczególną ostrożność podczas imprez – goście mogą nie być świadomi tego, gdzie zostawili swoje napoje. Posprzątaj pomieszczenie niezwłocznie po zakończeniu przyjęcia.
– Przechowuj butelki alkoholu w zamkniętej szafce z dala od dzieci.
– Płyn do płukania ust należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ wiele marek zawiera znaczne ilości alkoholu.
– Ekstrakty spożywcze, takie jak wanilia i migdały, mogą zawierać alkohol i mogą być szkodliwe dla dzieci.

Farba z zawartością ołowiu

– Nie kupuj łóżeczek, zabawek ani innych przedmiotów, które będą miały kontakt z dzieckiem jeśli nie masz pewności, że zostały one pomalowane farbą niezawierająca ołowiu. Najlepiej kupować tylko rzeczy znanych marek, z odpowiednimi atestami.

Inne przedmioty

– Nigdy nie należy pozostawiać kosmetyków i przyborów toaletowych w zasięgu dzieci. Bądź szczególnie ostrożna przy perfumach, farbach do włosów, lakierze do włosów oraz zmywaczu do paznokci.
– Trzymaj dzieci z dala od roślin doniczkowych – i roślin wokół twojego podwórka – które mogą być trujące. Albo umieść rośliny poza zasięgiem, albo kupuj tylko te rośliny, które nie są trujące.

Zobacz jak zapobiegać innym wypadkom:

Zapobieganie obrażeniom wynikającym z upadku

Zapobieganie skaleczeniom ostrym przedmiotem
Zapobieganie oparzeniom, wstrząsom i pożarom
Zapobieganie uduszeniu i zaklinowaniu
Zapobieganie zadławieniom
Zapobieganie utonięciom

źródło: https://kidshealth.org